Blacharnia, lakiernia, Słupsk

Lutosławskiego 22, 76-200 Słupsk Telefon: 59 841 24 81

  • Kredyt samochodowy

Ostatnie lata nie były łaskawe dla rynku zobowiązań finansowych wypłacanych w celu zakupu samochodu osobowego. Spadek liczby udzielanych wierzytelności odczuły wszystkie banki uniwersalne oraz autobanki działające na terenie Polski. Przyczyną tego zjawiska było kilka czynników.

Ogólnoświatowy kryzys finansowy

Sprzedaż samochodów zaczęła spadać już w roku 2008, kiedy to rozpoczął się ogólnoświatowy kryzys finansowy. Upadek banku Lehman Brothers zapoczątkował serię niekorzystnych wydarzeń na całym świecie, które sprawiły, że wiele osób straciło zatrudnienie, a koncerny motoryzacyjne zaczęły upadać. Zmniejszyła się bowiem siła nabywcza społeczeństw konsumpcyjnych, które nie tylko zaczęły mniej zarabiać, ale i dodatkowo zaciskać pasa, nie będąc pewnymi przyszłości.

Droga eksploatacja

Rynek sprzedaży zobowiązań finansowych na zakup samochodów osobowych przeżywał kryzys również z powodu wysokich cen benzyny. Wiele osób zrezygnowało bowiem z zakupu własnego auta, gdyż zakup paliwa mocno obciążał domowy budżet. Salony samochodowe przeżywały więc trudne chwile, gdyż Polacy woleli jeździć małymi, ekonomicznymi autami z rynku wtórnego wyposażonymi w instalację LPG. Nowe auta napędzane benzyną przestały cieszyć się powodzeniem, gdyż koszt miesięcznej raty w połączeniu z kosztami ich eksploatacji zbyt mocno obciążał domowe finanse większości naszych rodaków.

Rekomendacje KNF

Znacznym utrudnieniem w udzielaniu wsparcia finansowego jakim jest kredyt samochodowy są rekomendacje, które ustanowiła Komisja Nadzoru Finansowego. Zakazała ona bowiem udzielania zobowiązań finansowych osobom, których łączna suma miesięcznych rat przekracza 50 procent ich dochodów. Z tego powodu duża liczna potencjalnych nabywców pojazdów osobowych nie mogła zakupić samochodu, gdyż raty wierzytelności były dla nich zbyt wysokie.

Przedsiębiorcy pokochali leasing

Duże spadki liczby udzielanych wierzytelności na finansowanie kupna auta osobowego odnotowano nie tylko w sektorze prywatnym, ale również wśród przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą znacznie chętniej wybierają bowiem leasing, który nie obniża ich zdolności kredytowej i zapewnia możliwość osiągania większych korzyści podatkowych.

Pierwsze oznaki zmiany trendów

Pierwsze sygnały zwiększania się ilości udzielanych zobowiązań na kupno pojazdu osobowego zaczęły pojawiać się dopiero niedawno. Wpłynęła na to poprawa koniunktury w Polsce, a także rosnąca wysokość wynagrodzeń wśród głównych nabywców samochodów osobowych, czyli młodych, wykształconych osób, mieszkających w największych miastach w kraju. Na większe zainteresowanie nowymi autami wpłynęła też spadająca cena benzyny, która znacznie obniża koszty eksploatacji pojazdów.

Warto zaznaczyć, że sprzedaż nowych samochodów jeszcze nie zaczęła spektakularnie rosnąć, gdyż Polacy wciąż chętniej wybierają pojazdy używane, jednak bogacenie się społeczeństwa z pewnością spowoduje, że w ciągu najbliższych kilku lat trend ten się odmieni. Wpływ na to na pewno będzie też mieć liberalizacja polityki banków, które coraz chętniej udzielają zobowiązań nie tylko na zakup aut nowych, ale i tych, które były używane przez kilka lat.

Lutosławskiego 22, 76-200 Słupsk Telefon: 59 841 24 81
E-mail: biuro@ankris.pl

Serwis : (59) 841 24 81

Samochody Używane : 603 506 622

Stacja Kontroli : 511 201 903

Ubezpieczenia : 531 636 028

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.